Bilgisyar kullanıcıları Windows 10 yüzünden büyük bir sorunla cebelleşiyor. O sorun disk kullanımının %100 olması ve bu sorunu önlemek için 10 yol bu yazımızda.

win10 disk kulllanimi 100

Öncelikle bu sorunu anlamak için Shift + Ctrl + Esc tuşlarına aynı anda basıyoruz. Daha sonrasında görev yöneticisinin altında bulunan diğer ayrıntılar kısmına tıklıyoruz ve işte karşımıza bilgisayarın hem ön hem arka tarafda yürüttüğü işlemler çıkıyor. Bu işlemlerin ne kadar disk kullandığını ve kullanıma göre sıralanması için ise Disk yazan yere 1 kere tıklıyoruz. Disk kullanımımızı test ettiğimize göre bu sorunun sebebine ve nasıl çözeceğimize geçebiliriz.

Disk Kullanımı %100 Hatasının Sebebi

Uzun süredir bir çok kişinin başını ağrıtan bu sorunun Windows 10’a yeni gelen güncellemeler olduğunu çoğu kişi anlamış durumda. Fakat görünen o ki Microsoft bu soruna bir çözüm bulacağa benzemiyor. Eğer sizde yakın zamanda bir güncelleme indirdiyseniz bu yazımızda çözümleri bulabilirsiniz.

Disk Kullanımı %100 Hatasının Çözümü

Windows 10’un sistemimizde yüksek disk kullanımı sorununu çözmemiz için 10 yöntem.

Yöntem 1: Sistemi Yeniden Başlatmak

Bu yöntem size fazlasıyla saçma gelmiş olabilir fakat başlangıçta denenmesi gereken en önemli yöntem bu. Sebebi ise sistemin herhangi bir yazılımsal problemden tek sefere mahsus olmak üzere yaşattığı sıkıntıları düzeltmek. Bu yolu izlemek tam anlamıyla sorununuzu çözmeyebilir ama genede denmeden diğer yollara geçmenizi tavsiye etmiyoruz.

win10 disk kulllanimi 100 yeniden baslta

Sistem bilgilerinizi koruyan ve disk problemine etisi olmayan “Kapat” seçeneği yerine, sistemi tamamen yeniden başlatan “Yeniden Başlat” seçeneğini seçmek buradaki en önemli kural. Lütfen yaparken bu seçeneği seçtiğinizden emin olun.

Yöntem 2: Sisteminizi Son Sürümüne Güncelleyin

Evet doğru okudunuz Windows 10 sürmünüzü güncelleyin. Yazının başında aslı sebebin bu olduğunu söyledik ama bazı durumlarda bu güncellemeler gizemli çözümler getirebiliyor. Unutmayın ki bilgisayarınızın özellikleri çok düşükse bu güncellemerli yapmanız çözümden çok zarar getirebilir çünkü bu güncellemelerden bazıları bilgisayarda yazılımın daha çok işlemci, diski, ram ve benezeri özellikler harcıyor.

win10 disk kulllanimi 100 guncellestirme

Yeni güncellemerli kontrol etmek ve güncellemek için:

Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güncelleme

Bu güncellemerl sabit diskiniz dahil olmak üzere sistemin bazı sorunlarını çözebilir ve optimize sağalyabilir.

Yöntem 3: Kötü Amaçlı Yazılımları Tespit Etme

Eğer bilgisyarınıza çok fazla uygulama ve yazılım yüklüyorsanız muhtemelen bazılarında kötü amaçlı kullanımlar oluşabilir. Bu kötü amaçı yazılımları tespit etmek için Eset gibi kaliteli programlar kullanabilirsiniz. Bazı kötü amaçlı yazılımları kendiniz de tespit edebilirsiniz bunun için görev yöneticisinden en fazla disk kullanımı yapan uygulamayı bulabilir ve onu silebilirsiniz.

Yöntem 4: Windows Aramasını Kapatmak

Windows 8 ve Windows 10 kullanıcılarının en çok karşılaştığı bir diğer hata ise Windows aramanın çok fazla disk kullanması ve yavaş kullanılması. Bu bilgisyarına çok büyük bir yük bindirebilir. Bunu çözmek için ise Komut İstemcisini yönetici olarak çalıştırın. Ardından net.exe stop “Windows search” komutunu yazın ve entera basın bu sayede bilgisayarınız bir dahaki yeniden başlatmaya kadar windows aramayı kapatacaktır.

win10 disk kulllanimi 100 arama kapam

Eğer Windows 10 disk kullanımınız %100’e ulaşmasının asıl sebebi Windows Arama yani Windows Search ise şu işlemleri uygulayarak tamamen kapatabilirsiniz :

1. Windows Tuşu+R tuşuna aynı anda basın ve services.msc komutunu girin.

2. Servis penceresinin açılmasını bekleyin ve “Windows Search” ü bulun ve çift tıklayın.

3. Son olarak başlangıç durumu kısmında devre dışını seçip uygula deyin ve tamama basın.

Yönetmen 5: Superfetch Servisini Durdurun

Windows’un sorunlu bir diğer özelliği ise Superfetch. Bu hizmeti geçici olarak kapatmak için ise tekrar Komut İstemcisini yönetici olarak çalıştırın. Ardından net.exe stop superfetch komutunu girip entera basın. Unutmayın bu sadece bir dahaki yeniden başlatmaya kadar geçerli bir çözümdür.

win10 disk kulllanimi 100superfetch kapama

Eğer probleminizi bu yol ile çözdüyseniz ve kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız Windows Searc’ün yoluyla aynı yolu izleyin.

Yöntem 6: Enerji Seçeneklerini Dengeliden Yüksek Performansa Getirin

Bu ayarları kullanmak bazı %100 disk problemiyle karşılaşan kullancılar için çözüm sunmuştu.

win10 disk kulllanimi 100performans yukseltme

Bu yolu izleyin:

1. Pil simgesine sağ tıklaypı Güç Seçenekleri > Plan Ayarlarını Değiştir > Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir

2.Dengeli kısmını Yüksek Performans ile değiştirip tamam deyin.

Yöntem 7: Antivirüs Yazılımını Geçici Olarak Kapatın

Yapmanız gereken bir diğer çözüm yolu ise antivürüs programlarınızı kapamanız olacakatır. Çünkü Windows Defender bile yüksek bir disk kullanıma sahip iken sistemle alakası olmayan programlar çok fazla güç ve pil kaybına sebep olabilir. Bu yüzden bu programları kapatarak problemin giderilip giderilmediğini test edin.

Yöntem 8: Windows 10’da Sanal Belleği Sıfırlayın

Sanal bellek, diskinize ön bellek gibi yani RAM gibi davranır ve normal RAM’in yetersiz olduğunda geçici olarak dosyaları değiştirmek için kullanılır. Pagefile.sys dosyasındaki bazı hatalar Windows makinenizde %100 disk kullanımına yol açabilir. Bu problemi çözmek için ise sanal bellek ayarlarını sıfırlamanız gerekir.

Sanal belleği sıfırlamak için:

1. Bilgisayarınızdaki Sistem Özelliklerinden Gelişmiş Sistem Özelliklerine tıklayın.

win10 disk kulllanimi 100 sanal bellek1

2. Performans kısmında “Ayarlar” a tıklayın.

win10 disk kulllanimi 100 sanal bellek 2

3. Gelişimişe tıklayın ve değiştir butonuna tıklayın.

win10 disk kulllanimi 100 sanal bellek 3

4. “Disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet” tikini açık bıratkığınızdan emin olun.

win10 disk kulllanimi 100 sanalbellek 4

5. Eğer isterseniz “Disk belleği dosyası yok” tikini işaretleyerek tamama basabilir ve ardından yeniden başlatabilirsiniz. Bu sayede sanal bellek kullanımını engeller ve sistemin disk performasnını arttırısınız.

win10 disk kulllanimi 100 sanal bellek 5

Yöntem 9: Kontrol Diski Çalıştırın

Kontorl disk, size sabit sürücelrinizde herhangi bir problemin olup olmadığını gösterebilir. Çoğu zaman yüksek disk kullanımı, disk kullanımını yönlendiren bir uygulama veya mantıksal sorun olup olmadığını gösterir. Ancak herhangi bir fiziksel hasarı onarmak için zaman ayırmaya değmez. Kontrol diskini çalıştırın ve sonuçları görün.

Yöntem 10: Google Chrome Ayarlarınızı Değiştirin

Hala bir çözüm elde edemidiyseniz Google Chrome ayarlarınızda bu yöntemi deyebilirsiniz.

Chrome için yapılması gerekenler:

win10 disk kulllanimi 100 chorme ayarlari
  • Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster
  • Gizlilik bölümünü altında “Sayfaları daha hızlı yüklemek için bir tahmin hizmeti kullan” seçeneğini işaretli bırakın.
  • Flash’ı Google Chrome’dan devre dışı bırakmayı da deneyebilirsiniz.

Bu yöntemler ile Windows 10 bilgisyarınızda %100 disk kullanımı problemini çözemediyseniz artık diskinizi değiştirme vaktiniz gelmiş olabilir. Denencek son şey ise, size sorunlar olabileceğinden tüm otomatik birleştirme işlemlerini devre dışı bırkmaktır. Unutmayın ki sabit diskinizin hiçbir zaman %100 olmaması gerekir. Bu nedenle sorunları en kısa zamanda gidermeniz ya da çok yavaşlayan bilgisayarınızı çöpe atmanız gerekir.

Probleminize dair belki yorumlarda çözüm bulabilirsin, hemen yorum bırak!

Yazar Hakkında

Ufuk Karabağ

Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir