Tarzı ve farklı görünüşüyle dikkat çeken müzisyen Marilyn Manson kimdir ? Sahne ismiyle Marilyn Manson olarak da bilinen Brian Hugh Warner, kendi ismini taşıyan Marilyn Manson grubunun vokalisti ve lideridir. Sahne ismini, ünlü oyuncu Marilyn Monroe ve namlı seri katil Charles Manson’dan almıştır. 1989’dan beri grubun üyesi olan Marilyn Manson, günümüzde hâlâ grupta boy göstermektedir. Tarzı ve farklı görünüşüyle dikkatleri üzerine toplayan Marilyn Manson, kısa sürede fazlaca ilgi gören bir müzik ikonu haline gelmiştir.

Marilyn Manson Kimdir ?

marly marinson hakkinda bilgi edited 1

Marilyn Manson yani Brian Hugh Warner, 5 Ocak 1969 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde dünyaya gelmiştir. Barb ve Hugh Berner çiftinin tek çocuğu olan Brian, hemen her gün mahalledeki çocuklardan dayak yiyordu. 8 yaşındayken komşusu tarafdın tacize uğramıştır, ailesi de ona yardim etmek amacıyla pahalı bir katolik okuluna göndermişlerdir. Bu sayede Brian daha da nefret duyulan bir çocuk haline gelmiştir. Her gün katolik dini üzerine dersler görüyor, çıkışlarda da dövülüyordu ve evde sapık bir büyükbabası vardı. Brian içinde biriken tüm öfke ve tepkiyle beraber müziğe yöneldi. Bir röportajında: “Eğer o zamanlarda müziği keşfetmiş olmasaydım şimdiki halim çok daha farklı olurdu ve büyük ihtimalle çok daha karanlık olurdum. Jeffrey Damher ve Richard Ramirez gibi seri katillerin hayatlarını okudum ve onları hissedebiliyor ve anlyabiliyorum. Onların nereden geldiklerini ve neler yaşadıklarını anlayabiliyorum ve aramızdaki fark benim bir dereceye kadar kendimi ifade edebilecek bir çıkış yolu bulmuş olmamdan başka bir şey değil (yaptığı müzikten bahsediyor). Onlar bunu yapamadılar. Belki de yaptığımız tek şey bir destek ve ilgi çağrısıdır, tek değişiklik ise bu çağrının aldığı biçim.” demiştir. Hertage Hristiyan Okulu ve Cardinal Gibbons Lisesi’ni bitirmiş, 1990 yılında Broward Koleji’nde gazetecilik bölümünden mezun olmuştur.

Marilyn Manson kimdir 1

Üniversite okurken Florida’nın sayılı müzik dergilerinden 25th Parallel’e çıkan Manson, bu sayede pek çok ünlü grupla tanışma olanağı bulmuştur.1989 yılında Marilyn Manson & Spooky Kids grubunu kuran Manson, 1992’de grubun adını kısaltarak Marilyn Manson’a çevirmiştir.Grup 1994 yılında Trent Reznor şirketinin dikkatini çekmiştir ve aynı yıl grubun ilk albümü Portrait of an American Family piyasaya sürülmüştür.1983 tarihli Eurythmics grubunun Sweet Dreams şarkısıyla yaptıkları 1995 tarihli cover, yoğun ilgi görmüş ve böylece Marilyn Manson’ın ilk hit şarkısı olmuştur.1996 yılında piyasaya sürülen Antichrist Superstar adlı albümler birlikte grup artık dünya çapında bir üne sahip olmuştur.Kısa sürede ünlenen grup Amerika Birleşik Devletleri’nde platin plak kazanmayı başarmıştır.Kısa sürede sahip olduğu ün sayesinde kendisini beyaz perdede de göstermek isteyen Marilyn Manson, ilk olarak 1997 yılında; David Lynvch yönetmenliğinde klasikler arasında sayılan, Lost Highway filminde rol aldı. Let Me Make You Martyr, Jawbreaker, Bowling for Columbine ve MTV serilerinden Celebrity Deathmach’ın da yer aldığı pek çok sinema ve tv yapımında rol alan Manson, ilk yönetmenlik denemesi olan Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll’u yayınladı.En son, Jhonny Cash’in 2006 tarihli God’s Gonna Cut You Down şarkısıyla yaptıkları 2019 tarihli cover hit olmuştur. Grubun son çıkan şarkısı, WE ARE CHAOS yalnızca 1 ayda 3,9 milyon görüntülenme almıştır.

Marilyn Manson Albümleri

 • Portrait of an American Family (1994)
 • Smells Like Children (1995)
 • Antichrist Superstar (1996)
 • Mechanical Animals (1998)
 • The Last Tour On Earth (1999)
 • Holy Wood (2000)
 • The Golden Age Of Grotesque (2003)
 • EAT ME, DRİNK ME (2007)
 • The High End of Low (2009)
 • Born Villain (2012)
 • The Pale Emperor (2015)
 • Heaven Upside Down (2017)
Yazar Hakkında

Kerem Sancar

Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir