Araştırmacılar, pillerle değil güneş enerjisiyle çalışan, elde tutulan bir video oyun konsolu geliştirdiler, böylece oyuncuların şarj etmek için oynamayı bırakmasına gerek kalmadı.

ENGAGE veya enerjiye duyarlı oyun platformu olarak adlandırılan konsol, ekranın etrafına yerleştirilen güneş paneli seti dışında neredeyse orijinal Game Boy’un boyutunda ve biçimindedir. Bu Game Boy sadece çevre dostu değil, aynı zamanda sonsuz oyun oynamaya da izin veriyor.

Northwestern Üniversitesi ve Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi’ndeki (TU Delft) araştırmacılar, pilsiz bilgi işlemin sınırlarını eğlenceli ve etkileşimli oyuna zorlayan bu Game Boy’u geliştirdi. 15 Eylül’de araştırma, etkileşimli sistemler alanında büyük bir konferans olan UbiComp 2020’de sanal olarak sunulacak.

game boy engage

Bu konsol, maliyetli ve çöplüklere atılan zehirli piller yerine enerji güneş enerjisini kullanacak. Zaman zaman şarj gerektiren piller olmadan, konsol güneşten otomatik olarak enerji topladığından kullanıcılar oyun oynamaya sürekli devam edebilir.

Northwestern’den önde gelen araştırmacılardan biri olan Josiah Hester, “Kullanıcı eylemlerinden enerji toplayan ilk pilsiz etkileşimli cihaz” dedi ve bir düğmeye basmanın cihazın güneş enerjisini konsola güç sağlayan bir şeye dönüştürmesine izin vereceğini ekledi.

Diğer bir baş araştırmacı olan TU Delft’ten Przemyslaw Pawelczak, pilin çıkarılmasının sürdürülebilir oyun oynamayı gerçeğe dönüştüreceğini söyledi. Teknolojileriyle eğlenceli ve sürdürülebilir bir oyun sistemi oluşturmanın mümkün olduğunu ifade etmek istediklerini sözlerine ekledi.

Her ikisi de kendi üniversitelerinde yardımcı doçent olan Hester ve Pawelczak dışında TU Delft Ph.D. adaylar Jasper de Winkel ve Vito Kortbeek araştırma ekibini tamamladılar.

Bu Konsol Benzeri Game Boy Sadece Bir Oyuncak Değil

ENGAGE, Nintendo’nun oyun konsolunun bir kopyası gibi görünse de, pilleri yok. Ekranı çevreleyen güneş panellerinin yanı sıra kullanıcının bastığı butonlar da enerji kaynağıdır.

Şu anda, çok fazla enerji gerektiren Game Boy işlemcisinin ENGAGE kopyaları. Yine de kullanıcılar, orijinal kartuşlarından popüler retro oyunların keyfini çıkarabilirler.

konsol benzeri game boy engage

Bu arada, güç kaynaklarının güneş panelinden düğmelere geçişi, kısa bir güç kaybına neden olur. Bu nedenle araştırmacılar, elektrik kesintilerine rağmen keyifli bir oyun deneyimi sağlamak için enerjiye duyarlı ve verimli yazılım ve donanım sistemleri oluşturdu.

Ayrıca, sistem durumunu geçici olmayan bellekte saklamak için ek yükü azaltan ve güç geri geldikten sonra hızlı geri dönüşe izin veren yeni bir depolama tekniği geliştirdiler. Oyun, cihazın gücünü kaybettiği noktadan otomatik olarak başlayacaktır. Bu geleneksel platformlarda olduğu gibi “kaydet” e basmanıza gerek yok.

Ya çok bulutluysa veya fırtına varsa, fazla güneş ışığı olmadığı için oyun etkilenecek mi? Maalesef evet. Her 10 saniyede bir kesinti olacaktır, ancak bir saniyeden daha kısa sürer. Böyle bir senaryo, çok fazla tıklama gerektiren aksiyon dolu oyunlar için oynanamazken, kullanıcılar yine de Tetris, Solitaire ve Satranç gibi bazı oyunlarda bunu kullanabilir.

Bataryasız elde taşınan oyun konsolları için teknolojiyi geliştirmek için hala yapılacak çok şey olsa da, araştırmacılar bu projeyle büyük bir adım attılar. Sadece oyunun sınırlarını aşmakla kalmıyor, aynı zamanda çevre için de çok şey yapıyorlar.

Yazar Hakkında

Ufuk Karabağ

Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir