Neuralink, başta belden aşağısı felçli hastalara fiziksel bir hareket yapmadan telefon kullanmayı sağlama ve bilgisayarda fare tıklaması yapma gibi kolay görevlerde yardım etmek için kullanılacak bir cihazdır.

Neuralink, beyninizin yüzeyine bazı bileşenleri cerrahi şekilde yerleştirmeyi amaçlar. Ancak beyin implantları yeni değiller – 1970’lerden beri araştırmaya ve geliştirmeye devam ediliyor, test ediliyor ve kullanılıyor. Ancak daha önceden beyin implantları iyileşme amaçlı olarak görülmüyordu; Ne de olsa beynimiz hala büyük bir gizem ve zekamızın genetik kökenini daha yeni çözmeye başladık.

Neuralink’in Hedefi Ne ?

Herkesin beyninin içinde elimizde taşımak zorunda olmadığımız ve kullanımda tespit edilemeyen bir bilgisayar olmayı amaçlıyor diyebiliriz.

Neuralink Ne Olabilir?

Kapitalist bir açıyla bakarsak, Apple’dan veya diğer mevcut teknoloji devlerinden daha fazla büyüyebilir . Neden her şey kafanızda varken bir iPhone’a veya bir Apple Watch’a ihtiyacınız olsun? Neuralink’in başarısı, gelecekteki inovasyonun yörüngesini değiştirecek. Neuralink ile yeni bir gelecek tasarlarken, bir zamanlar ulaşılamaz görünen şeyler (örneğin, artırılmış gerçeklik gözlükleri) artık biraz modası geçmiş görünebilir. Neuralink, artırılmış gerçeklik Space Invaders’ın yeniliklerinin bile çok ötesine geçebilir. Mesela, telepati artık o kadar da abartılı bir şey olmaz. Sonuç olarak elektrotlar ile alınan bu sinyaller kablosuz olarak elektronik cihazlara iletilebilir ve Link kulaklığının kendisi elektronik bir cihazdır.

neuralink elon musk ile

Mesajları bir Link cihazından diğerine aktarmak, telefonlar arasında görüntüleri birinden diğerine aktarmaya benzer. Biraz kuantum dolaşıklığı da ekleyin ve belki Marslı ailelerimize telepatik telefon görüşmeleri bile yapabiliriz. Zamanın bu noktasında, Neuralink’in teknolojisi muhtemelen nöronlarınızdaki küçük ateşlemelerden tam cümleler oluşturamayacaktır, ancak belirli ateşleme modellerini, belki görüntülere çevirmek için eğitilebilir. Veya tek kelime. Ve bu tür bir özellik zaman içinde geliştirilebilir. Bu durumda iletişim hızı da artacaktır. Şu anda, yazarken, iletişim kurduğum hız belli bir hız ile sınırlı. Telefonumu kullanırken, başparmağımın ne kadar hızlı dokunabileceği. Konuşurken bile, dilimi bükmeden önce ancak belli bir hız ile konuşabilirim. Ama bir zihnin düşünceleri anlıktır. Neuralink sonunda o anki düşünceleri yakalayabilir ve kelime gruplarını ağzımdan çıkabileceğinden çok daha hızlı bir şekilde iletişime aktarabilir.

Yazar Hakkında

Enis Yıldız

Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir