Türkçesi “Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması” olan MACD indikatörü nedir?

Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD), bir menkul kıymet fiyatının iki hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren, eğilimi takip eden bir momentum göstergesidir. MACD, 26 dönemlik Üstel Hareketli Ortalama’nın yani EMA’nın 12 dönemlik EMA’dan çıkarılmasıyla hesaplanır.

Bu hesaplamanın sonucu MACD çizgisidir. MACD’nin “sinyal hattı” olarak adlandırılan dokuz günlük bir Üstel Hareketli Ortalaması EMA’sı, sonra al ve sat sinyalleri için bir tetikleyici olarak işlev görebilen MACD çizgisinin üstüne çizilir. Yatırımcılar, MACD sinyal çizgisinin üstünden geçtiğini gördüğünde menkul kıymet satın alabilir ve MACD sinyal hattının altından geçtiğinde satabilir – veya kısa devre yapabilir. Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD) göstergeleri çeşitli yollarla yorumlanabilir, ancak daha yaygın yöntemler olarak gösterilen kesişmeler, sapmalar ve hızlı yükselmeler / düşmelerdir.

MACD hakkında önemli bilgiler :

  • Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD), 26 dönemlik üstel hareketli ortalamanın yani EMA’nın 12 dönemlik EMA’dan çıkarılmasıyla hesaplanır.
  • MACD, sinyal hattının üst kısmında (satın almak için) veya altı kısmından (satmak için) geçtiğinde teknik sinyallerini tetikler.
  • Geçişlerin hızı da bir pazarın aşırı alım veya aşırı satıldığının bir işareti olarak alınır.
  • MACD, yatırımcıların ve artık sizlerin fiyattaki yükseliş veya düşüş hareketlerinin güçlü olup olmadığını anlamalarına yardımcı olur.

MACD’nin formülü :

MACD = 12-Period EMA − 26-Period EMA

MACD, uzun vadeli EMA’nın (26 dönem) kısa vadeli EMA’dan (12 dönem) çıkarılması yoluyla hesaplanır. Üstel hareketli ortalama (EMA), en son veri noktalarına çok daha fazla ağırlık ve önem vermiş bir tür hareketli ortalama (MA). Üstel hareketli ortalama yani EMA, üstel ağırlıklı hareketli ortalama olarak da adlandırılır. Üssel olarak ağırlıklı bir hareketli ortalama, o dönemdeki tüm gözlemlere eşit olarak ağırlık uygulayan basit bir hareketli ortalamaya (SMA) göre son fiyat değişikliklerine daha önemli tepki verir.

MACD’den Öğrenme


12 dönemlik EMA’nın (mavi) 26 dönemlik EMA’nın (kırmızı) daha üzerinde olduğu her durumda MACD pozitif bir değere aynı zamanda 12 dönemlik EMA 26 dönemlik EMA’nın altında olduğunda negatif bir değere sahiptir. MACD ne kadar uzaksa ve taban çizgisinin üstünde veya altında olursa, iki EMA arasındaki mesafenin arttığını gösterir. Aşağıdaki grafikte, fiyat grafiğine uygulanan iki EMA’nın, fiyat göstergesinin altındaki göstergede taban çizgisinin (kırmızı kesikli) üstündeki ya da altındaki MACD’ye (mavi) nasıl denk geldiğini görebilirsiniz.

6c03ebdd 838d 4aa0 8d2f de896173ebab

MACD genellikle, MACD ile sinyal çizgisi arasındaki mesafenin grafiğini çizen bir histogramla (aşağıdaki tabloya bakın) görüntülenir. MACD sinyal çizgisinin üstündeyse, histogram MACD’nin taban çizgisinin üzerinde olacaktır. MACD, sinyal çizgisinin altında kalıyorsa, histogram, MACD’nin taban çizgisinin altında olacaktır. Yatırımcılar, yükseliş veya düşüş momentumunun ne zaman yüksek olduğunu anlayabilmek için MACD histogramını kullanır.

bc4b4c42 450c 41f2 ae84 411a4e609c96

MACD ve Göreceli Güç


Göreceli güç göstergesi (RSI), bir piyasanın son fiyat rakamlarına göre aşırı alınıp satılmadığını göstermeyi amaçlamaktadır. RSI, belirli bir süre boyunca ortalama fiyat kazanç ve kayıplarını hesaplayan bir osilatördür; varsayılan zaman periyodu, 0 ile 100 arasında sınırlanmış 14 periyottur.

MACD, iki EMA arasındaki ilişkiyi ölçerken, RSI son fiyatların en yüksek ve en düşük seviyelerine göre fiyat değişimini ölçer. Bu iki gösterge genellikle analistlere bir pazarın daha net bir teknik resmini sağlamak için birlikte kullanılır.

Bu göstergelerin her ikisi de bir piyasadaki ivmeyi ölçer, ancak farklı faktörleri ölçtükleri için bazen tersi göstergeler verirler. Örneğin, RSI sürekli bir süre için 70’in üzerinde bir okuma gösterebilir, bu da bir piyasanın son fiyatlara göre alım tarafına aşırı genişlediğini gösterirken, MACD piyasanın alım momentumunda hala artmakta olduğunu gösterir. Her iki gösterge de fiyattan sapma göstererek yaklaşan bir trend değişikliğini işaret edebilir (gösterge düşerken fiyat daha yüksek devam eder veya tam tersi).

MACD’nin Sınırlamaları


Sapma ile ilgili temel sorunlardan biri, genellikle olası bir tersine dönüşü işaret edebilmesidir, ancak daha sonra gerçek bir tersine dönüş olmaz – yanlış bir pozitif üretir. Diğer sorun ise, ayrışmanın tüm geri dönüşleri öngörmemesidir. Başka bir deyişle, gerçekleşmeyen çok fazla tersine çevirme ve yeterli gerçek fiyat tersine dönüşü olmayacağını öngörür.

“Yanlış pozitif” sapma, genellikle bir menkul varlığın değeri, bir eğilimi izleyen bir aralık veya üçgen formunda olduğu gibi, yana doğru hareket gösterdiğinde ortaya çıkar. Fiyatın momentumundaki bir yavaşlama – yanlamasına eğilimler veya yavaş giden bir trend gidişatı – MACD’nin önceki aşırılıklarından uzaklaşmasına ve gerçek bir tersine dönüş olmadığında bile 0 çizgilerine doğru yönelmesine neden olacaktır.

MACD Geçitleri Örneği


Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, MACD sinyal çizgisinin altına düştüğünde, satış zamanının geldiğini gösteren düşüş sinyalidir. Tersine, MACD sinyal çizgisinin üzerine çıktığında, gösterge yükseliş sinyali verir ve bu da varlığın fiyatının yukarı yönlü momentum yaşayacağını gösterir. Bazı yatırımcılar, “sahtecilik” yapma ve bir pozisyona çok erken girme şansını azaltmak için bir pozisyona girmeden önce sinyal çizgisinin üzerinde onaylanmış bir çapraz bekler.

Geçitler, mevcut trende uyduklarında daha güvenilirdir. MACD, uzun vadeli bir yükseliş trendi içinde kısa bir düzeltmenin ardından sinyal çizgisinin üzerine çıkarsa, yükseliş onayı olarak nitelendirilir.

a59bcbef f378 4094 9d20 d2d6f2603b3c

MACD, uzun vadeli bir düşüş trendi içinde kısa bir yükselişin ardından sinyal çizgisinin altından geçerse, yatırımcılar düşüş eğilimini onaylayacaktır.

28b9c956 76d8 41ff 90dd f672ace62f00

Diverjans Örneği


MACD, fiyatın ilgili yüksek ve alçak seviyelerinden farklılaşan en yüksek veya en düşük değerleri oluşturduğunda, buna sapma denir. MACD, fiyatın iki düşüşüne karşılık gelen iki yükselen düşüş oluşturduğunda yükseliş eğilimi ortaya çıkıyor. Uzun vadeli eğilim hala olumlu olduğunda bu geçerli bir yükseliş sinyalidir. Bazı yatırımcılar, uzun vadeli trend negatif olduğunda bile yükseliş eğilimi arayacaklardır çünkü bu teknik daha az güvenilir olmasına rağmen trendde bir değişikliğin sinyalini verebilirler.

54401587 6e8f 4d07 bae0 11caa192dddd

MACD, fiyattaki iki yükselen yüksekliğe karşılık gelen bir dizi iki düşen tepe oluşturduğunda, düşüş eğilimi oluşmuştur. Uzun vadeli bir düşüş eğilimi sırasında ortaya çıkan düşüş eğilimi, eğilimin devam edeceğinin bir kanıtı olarak kabul edilir. Bazı tüccarlar, trenddeki zayıflığın sinyalini verebilecekleri için uzun vadeli yükseliş eğilimleri sırasında düşüş eğilimlerini izleyecekler. Ancak, düşüş trendi sırasında düşüş eğilimi kadar güvenilir değildir.

1235fb86 3415 47a2 ac20 668106ded60a

Hızlı Yükseliş veya Düşüş Örneği


MACD hızla yükseldiğinde veya düştüğünde (kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamadan uzaklaşır), bu, güvenliğin aşırı satın alındığının veya aşırı satıldığının ve yakında normal seviyelere döneceğinin bir işaretidir. Tüccarlar, aşırı alım veya aşırı satım koşullarını doğrulamak için genellikle bu analizi Göreceli Güç Endeksi (RSI) veya diğer teknik göstergelerle birleştirir.

c7539f4f 547f 4254 9ad1 85974f8c9bc3

Yatırımcıların MACD histogramını MACD’nin kendisini kullandıkları gibi kullanmaları alışılmadık bir durum değildir. Pozitif veya negatif kesişmeler, sapmalar ve hızlı yükselişler veya düşüşler de histogramda tanımlanabilir. Herhangi bir durumda hangisinin daha iyi olduğuna karar vermeden önce biraz deneyim gereklidir çünkü MACD ve histogramındaki sinyaller arasında zamanlama farklılıkları vardır.

MACD indikatörü nedir hakkında daha fazla soru için yorumlara yazabilirsiniz.

Forex hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ufuk Karabağ

Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir