Heavy Metal’in kurucuları olarak kabul edilmiş Black Sabbath 1968 yılında İngiltere’nin Birmingham şehrinde kuruldu. Seçtikleri ilk grup ismi, ‘Polka Tulk Blues’ oldu. Tony Iommi, Ozzy Osbourne, Geezer Butler ve Bill Ward tarafından kurulan grup daha sonra ‘Earth’ ismini aldı. Grubun basçısı Geezer Butler, sinema salonunun önünden geçerken Black Sabbath diye bir korku filmini izlemek için sıraya girmiş insanları gördü ve aklındaki düşünceleri Ozzy Osbourne’a aktardı. ‘İnsanlar korkmak amacıyla sinema izliyorlarsa, korkmak için müzik de dinleyebilirler’ demişti. Ozzy Osbourne ve Geezer Butler filmin etkisiyle ‘Black Sabbath’ adlı şarkıyı piyasaya sürdü böylece grubun adı son kez değişti.

black sabaht

İlk Albüm ve Gelişme Süreci

İlk albüm ‘Black Sabbath’ adıyla 1970’te piyasaya sürüldü ve listelere üst sıralarda giriş yaptı. İlk albümde yaptıkları müziğin türünü ‘Dark Blues’ olarak tanımlayan grup fazlaca olumsuz eleştiri almasına rağmen Amerika ve İngiltere’de yüksek satış değerlerine ulaştı.

İkinci albümü hazırlamaya başlayan grup Vietnam Savaşı’nın etkisiyle albüme ‘War Pigs’ ismini koymayı arzuluyordu fakat plak şirketi bu isimden rahatsız oldu ve albüm ‘Paranoid’ adıyla yayınlandı. 1970’te piyasaya sürülen albüm ilk albümden daha başarılı oldu. Bu albümden sonra heavy metal artık daha çok dinlenmeye başladı. ‘Master of Reality’ ve ‘Vol. 4’ albümlerinin ardından grupta sorunlar çıkmaya başladı. ‘Vol. 4’ albümü Black Sabbath’ı dünya turnesine götürmüş ve bu başarıdan dolayı grup, metal müziğin en iyi grubu olarak anılmaya başlamıştı.

Black Sabbath İlk Albüm ve Gelişme Süreci

Sorunlar ve Yeniden Doğuş

1976’da Ozzy Osbourne gruptan sıkılmaya başlamıştı ve kariyerine solo olarak devam etmek istiyordu. ‘Technical Ecstasy’ ve ‘Never Say Die’ albümleri nefret dolu eleştriler alıyordu. Grubun kurucularından olan Geezer Butler “Bu albüm sonun başlangıcı olabilir” demiş ve grup hakkındaki endişelerini dile getirmişti. Ozzy Osbourne’nin gruptan sıkılması, uyuşturucu, alkol ve zararlı alışkanlıklarla olan sorunu; grubun diğer üyelerinin de canını sıkıyordu. 1978’deki New Mexico konserinden sonra Ozzy Osbourne gruptan kovulmuş ve grubun menajerinin kızı, gruba solist olarak Ronnie James Dio’yu önermiştir. 1980 yılında Gruba katılan Ronnie James Dio ve ‘Heaven and Hell’ albümüyle birlikte Black Sabbath, tekrardan şaha kalkmış ve krallık tacını başına oturtmuştur.

Ciddi miktarlarda satılan albümle birlikte grup, yeni döneme mükemmel bir giriş yapmış ve tekrardan dünya turnesine çıkmıştır. Müzik kariyerine solo olarak devam eden Osbourne ise, hayranları sayesinde solo kariyerinde oldukça başarılı olmuştur.

İki yıl boyunca her şey yolunda gitmiş fakat grubun kurucularından Tony Iommi ve grubun yeni solisti Ronnie James Dio arasındaki fikir ayrılıkları yüzünden, Dio gruptan ayrılıp kendi grubunu kurmuştur.
1990’da Iommi, Dio’yu gruba dönmesi için ikna etmiş ve iki yıl sonra grup, ‘Dehumanizer’ albümünü çıkarmıştır. Albümün başarısından hemen sonra turneye çıkan Black Sabbath’ı, aynı sırada turneye çıkmış olan Ozzy Osbourne ön grup olarak konserine davet eder. Grup üyeleri bu daveti kabul etmesine rağmen grubun yeni üyesi Ronny James Dio, “Ben o palyaçoyu desteklemem” diyerek gruptan ayrılmış ve kendi ismini taşıyan ‘Dio’ isimli grubu kurmuştur.

Black Sabbath Sorunlar ve yeniden doğuş

Büyük Buluşma ve Veda

1997’de grubun kurucularında Tony Iommi, orjinal üyeleri tekrar topladı. Ozzy Osborne’nin gruba dönmesi büyük dikkat çekmiş ve 1998’de piyasaya sürülen ‘Reunion’ albümü tüm listeleri kasıp kavurmuştu. ‘Iron Man’ adlı şarkı hit olmuştur ve ‘En İyi Metal Performansı Grammy Ödülü’nü almıştır.
Her şey çok iyiye gidiyordu fakat bir yandan da Ozzy Osbourne solo daki kariyerine devam etmek istiyordu. 2006’da bir kez daha dağılan grup altı yıl sonra sonra Ozzy Osbourne tarafından tekrar birleştirildi. Grubun asıl dörtlüsünü birleştirmek istediğini söyleyen Osbourne, 2012’de bu söylediklerini yapacaktı.

Iommi, Butler, Ward ve Osbourne dörtlüsü tekrar birlikteydi. İlerlemiş yaşlarına rağmen konserleriyle müzik dünyasını tekrar tekrar sallayan Black Sabbath bu birleşmeyi harika bir başyapıt ile taçlandırdı. ’13’ ismindeki albüm büyük ilgi gördü fakat efsane Black Sabbath’ın son albümü oldu. 1968 senesinden beri yaptıkları müzikle heavy metal türünün kurucusu olarak kabul görmüş Black Sabbath, 2017’de kurulduğu şehir Birmingham’da son konserini verdi ve hayranlarına veda etti.

Black Sabbath büyük buluşma ve yeniden doğuş

Black Sabbath Albümleri

 • Black Sabbath (1970)
 • Paranoid (1970)
 • Master of Reality (1971)
 • Vol.4 (1972)
 • Sabbath Bloody Sabbath (1973)
 • Sabotage (1975)
 • We Sold Our Soul for Rock ‘N’ Roll (1975)
 • Technical Ecstasy (1976)
 • Never Say Die! (1978)
 • Heaven and Hell (1980)
 • Mob Rules (1981)
 • Born Again (1983)
 • Seven Star (1986)
 • The Eternal Idol (1987)
 • Dehumanizer (1992)
 • Reunion (1998)
 • 13 (2013)

Yazar Hakkında

Kerem Sancar

Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir