Google Bir Kimyasal Reaksiyonun İçin İlk Kuantum Simülasyonunu Gerçekleştirdi

Araştırmacıların, şifrelenmiş cihazları kırmaktan zamanı tersine çevirmeye kadar her şeyi yaptıklarını iddia ettiği kuantum bilgisayarlarla ilgili çok fazla aldatmaca var. Yine de kuantum bilgisayarlar henüz genel kullanım alanı bulamadılar ve bunun nedeni basitçe pratik olmamaları.

New Scientist’in bildirdiğine göre, Google’daki araştırmacılar kimyasal reaksiyonu simüle etmek için böyle bir bilgisayarı kullanarak kuantum hesaplama pratikliğinde bir adım attılar. Şirket, bu yüce görevi yerine getirmek için Sycamore bilgisayarını kullandı.

Sycamore’u, bilgisayarın, Google’ın son teknoloji ürünü bir süper bilgisayarın bitirmesinin 10.000 yıl alacağını iddia ettiği bir görevi 200 saniye içinde tamamladığı 2019’dan hatırlayabilirsiniz. Bu dönüm noktasına ulaşıldığında Google, kuantum üstünlüğüne ulaştığını iddia etti.

quantum computer resize md

Gerçekten de, atomlar ve moleküller kuantum mekaniği tarafından yönetildiğinden, bu yeni kimyasal reaksiyon simülasyonu muhtemelen Sycamore’a daha uygun oldu ve kuantum bilgisayarları onları doğru bir şekilde simüle etmenin en iyi yolu haline getirdi. Bu durumda bilim adamları, hidrojen atomlarının kendilerini nitrojen atomları etrafında yeniden düzenlediği bir süreçten geçen bir diazen molekülünü simüle ettiler.

Araştırmacılar, yeni simülasyonlarının doğru olduğunu test etmek için klasik bilgisayarlarda aynı reaksiyonu yaptılar. Google’dan Ryan Babbush, New Scientist’e, reaksiyonun basit olmasına rağmen, yeni çalışmanın kuantum hesaplama için ileriye doğru dev bir adım olduğunu söyledi.

“Şu anda temel olarak farklı bir ölçekte kimyanın kuantum hesaplamaları yapıyoruz” dedi. “Önceki çalışma, temelde manuel kalem ve kağıtla yapabileceğiniz hesaplamaları içeriyordu, ancak şu anda baktığımızda, bunu yapmak için kesinlikle bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktı.”

Şu andan itibaren algoritmayı daha karmaşık reaksiyonları üstlenecek şekilde ölçeklendirmenin oldukça basit olması gerektiğini ekledi. Gereken tek şey daha fazla kübit ve hesaplamada küçük değişiklikler.

Siz Kuantum hesaplamalarındaki bu ve sonraki adımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bilim adamları sonunda kuantum bilgisayarlar için pratik bir kullanım buldular mı?

Yazar Hakkında

Ufuk Karabağ

Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir