Geçtiğimiz günlerde Netflix’in Atiye’nin yeni sezonunu yayınlamasıyla beraber dizi Netflix de Türkiye top 10’a girmeyi daha ilk saatlerinde başardı. Yazyıyı yazdığım tarihde de 1. sırada yerini almış durumda. Peki bu dizinin bu kadar izlenmesine sebep olan ne?

atiye basrol oyunculari

Aslında en büyük sebeplerden biri ilk sezondaki başarısıyla beraber Netflix’in dizi için büyük bir reklam bütçesi ayırmış olması. Neredeyse tüm platformlarda reklamı yapılan Atiye’nin bu sayede büyük bir topluluğa ulaşmasını normal olarak karşılayabiliriz. Peki bu dizi biz seyircilere izlettiren sadece reklam yapılmış olması mı? Bu soruya verilecek en güzel cevap kocaman bir hayır. Başlıktan da görebileceğiniz üzere bu yapımı diğer Netflix ve Türk yapımı dizilerden ayıran kısmı değişik mi değişik senaryosu ve o alışagelinmemiş karakterleri.

Aslında 1. sezonu izlediğimiz de bile dizinin çok fazla olağanüstü görüntü kullanılmadan güçlü bir kadının olağanüstü özelliklerini anlattığını görebiliriz. Cümle biraz karmaşık gelmiş olabilir. Cümle de anlatmak istediğim bir süper kahramanın süper güçlerini sadece 1 2 kere gördüğümüz bir yapıma benzemesi. Ama 2. sezonla beraber bu süper güçlerin işin içine daha çok karışmasını sağlamışlar. Genede Netflix’in bu yapımın için bütçeyi biraz kıstığını düşünebiliriz. Tabiki filmdeki her şey bu sahnelerden ibaret değil ama bir izleyici olarakta düşüncem bu sahneleri görmenin insanları heyecanlandırdığı yönünde. Tamam artık senaryo kısmına geçebiliriz. Eğer henüz 2 sezonu da izlemediyseniz alt taraf sizin için biraz spoilerlı olabilir 🙂

Atiye’nin Dikkat Çekici Senaryosu :

Atiye Dizisinin Senaryosu

Atiye 1. sezonun da daha çok Atiye’nin bir sembol çizmesi ve bu sembolün onu Göbeklitepe’ye götürmesini işliyor. Araya annesinin girmesi ve dizideki arkeolog karakteri Erhan ile Göbeklitepe de bir arayışa çıkmasını anlatırken Atiye’nin sevgilisi Ozan karakterinin bu duruma karşı çıkması ve kıskanması gibi bazı sahneler de içinde barındırıyor. Sürekli iyi gözüken ve aslında kötü karakter olarak hepimize gösterilen bir karakter daha var Ozanın babası Mustafa. Gizemli Mustafa karakteri sürekli kendisinden daha gizemli bir toplulukla bağlantı kuruyor. Sanırım 1. sezondan yeterli spoilerı verdik.

Atiye, 2. sezonunda da dopdolu ve çok daha değişik bir senaryoyla karşımıza çıkıyor. Atiye’nin bir geçitten geçtikten sonra kendsinin var olmadığı bir parelel evrende buluyor kendisini. Kardeşiyle hiç tanışmamış ailesi hiç birlikte olmamış bir evrende kendisini hatırlayan sadece 2 insan var. Kötü ve gizemli adam Ozanın babası Mustafa ve Atiye’nin annesi. Arada diğer karakterler de eski anılara dair bir şeyler görse de asıl hatırlayan ve şin içinde olan karakterler sadece ikisi. Tabiki o evren senin bu evren benim diyerek ölmeyen anneannesi de hatırlıyor ve Atiye’ye yardım ediyor. Akıllarda şu soru oluşuyor? Tam olarak neye yardım ediyor? Aslında bu sorunun ilk cevabı hiç doğmayan bebekler olabilir. Yardım ettiği bir kısım daha var ama orasınıda sizin kendinizin izleyip öğrenmesini istiyoruz.

Atiye Dizisi

Atiye Dizisi 2. Sezon Eleştirisi

Son olarak geriye galiba dizi hakkındaki düşücelerimizi söylemek kalıyor. Öncelikle diziyi gerçekten sürükleyici buldum. Bir bölümden diğer bölüme anında geçtim zaten tek oturuşta bitirdim diziyi. Bölümleri önceki sezona göre daha hızlı ilerlermiş detaydan çok konuya yönelmiş. Olağanüstü bir sahne en fazla rüzgarın daha fazla esmesi olabilir 🙂 gerçekten Netflix’in Türk yapımı dizilerde bu tarz sahneler için bütçe ayırmaması dizinin izlenebilirliğini azaltıyor. Galiba bu bütçeleri reklama ayırmayı tercih etmişler.

Atiye 2. Sezon Fragmanı :

Sizde Atiye dizisi hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Daha fazla sinema yapımları, dizi yapımları hakkında yazı okumak için bu linki ziyaret edin.

Yazar Hakkında

Ufuk Karabağ

Mesaj Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir